شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

تأمین و راهبری تجهیزات امنیتی F5- Fortinet و تجهیزات ذخیره سازی HPE

021-76871880
سبد خرید ( 0 مورد)

مشخصات هارد سرور اچ پی

آشنایی با قطعات سرور

مشخصات هارد سرور و بررسی هاردهای سرور HP

سرعت و کارایی یک سیستم، به طور مستقیم به هارد مورد استفاده در آن بستگی دارد. هارد سرور‌ها با توجه به اهمیت و جایگاه سرور در شبکه، از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

نقش اساسی هارد سرور به دو دلیل اصلی است: اول حجم بالای اطلاعات و برنامه‌ها که می‌بایست روی آن ذخیره شود و دیگری این‌که سرور دستگاهی است که هرگز نباید خاموش شود و در نتیجه هاردسرور اچ پی می‌بایست از توان کارکردن بدون وقفه در کنار حجم بالای اطلاعات، برخوردار باشد. بین هارد سرور و هارد معمولی تفاوت‌هایی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورداری از توانایی‌های بیش‌تر در ارتباط با تصحیح و تشخیص خطا
 • ارائه هارد سرور در دو مدل simple swap و hot swap . هاردسرور simple swap یک هاردمعمولی با شلف به رنگ آبی است و امکان تعویض هارد سرور hot swap در زمان روشن بودن سرور وجود دارد. نام دیگر این نوع هارد سرور، hot-plug‌ است که با Interface SAS ارائه می‌شوند.
 • باتوجه به جنس فعالیت هارد سرور، شیوه کولینگ، حسگرهای تشخیص و اصلاح لرزش و کنترل جریان هوا به‌منظور بالابردن Uptime در این نوع هارد با هارد معمولی تفاوت دارد.
 • بالابودن طول‌ عمر و گارانتی هارد سرور
 • پشتیبانی از قابلیت اطمینان و سرعت بالاتر هارد سرور
 • کارایی بالا در هارد سرور و توانایی پاسخگویی به درخواست‌های بیش‌تر به طور همزمان و در زمان کوتاه‌‌تر
 • بالابودن میزان حافظه کش در هارد سرور و البته بالابودن قیمت آن
 • پشتیبانی از امکانات بیش‌تر RAID‌در هارد سرور. هاردسرور از ویژگی ECC برخوردار است و می‌تواند خطا را در محیط RAID تحت نظر و کنترل داشته باشد.مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور

بررسی انواع هارد سرور

تقسیم‌بندی هاردسرور به انواع مختلف بر دو اساس می‌تواند صورت بگیرد:

 • بر اساس Interface
 • بر اساس تکنولوژی
 • بر اساس اندازه
 • بر اساس برند

تقسیم‌بندی انواع هاردسرور بر اساس Interface

 

مشخصات هارد سرور

 

بر اساس اینترفیس، هاردسرورها را می‌توانیم در 6 دسته زیر جای دهیم:

 • SCSI: این تکنولوژی از رده خارج شده و تولید هاردسرور با این تکنولوژی متوقف شده است.
 • SAS: این تکنولوژی با سرعت 1200مگابیت بر ثانیه، و RPM1500 ارائه شده است. هاردسرورهای SAS که مخفف عبارت Serial Attached SCSI است از توان عملیاتی Gb/sec12 برخوردار هستند. در سیستم‌های مدیریت کوئری‌های زیاد از جمله ترمینال سرور، وب سرورهایی که حجم بار بالایی دارند ، سیستم‌های توزیع‌ شده و سیستم‌های مدیریت پایگاه داده (DMS)، اصولاً از SAS استفاده می‌شود تا بتواند سرعت بالای موردنیاز و نیز rewriting cycle‌را تأمین نماید. این Interface با این ویژگی‌هایی که ارائه می‌دهد از قیمت بالایی برخوردار است و همین تنها نقطه ضعف آن محسوب می‌شود.
 • مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور
 • NL-SAS (Near Line SAS) : هاردهای SATA سطح سازمانی (enterprise-level) در این دسته قرار دارند.
 • مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور
 • FDE/SDE: چنانچه با اینترفیس SAS، ویژگی رمزگذاری همراه شود، از این دسته به حساب می‌آید.
 • FC: این اینترفیس به کمک پروتکل انتقال فیبرنوری عمل می‌کند و به‌همین دلیل از سرعت بالایی برخوردار است و در SAN به کار برده می‌شود.
 • SATA: این اینترفیس سریالی مخفف عبارت Serial Advanced Technology Attachment است و هاردی که از این اینترفیس استفاده کند، هارد سریالی نامیده می‌شود. این نوع هارد امنیت بالایی در انتقال دیتا ارائه می‌دهد و از قابلیت ECC به طور خودکار برخوردار است. در سری‌های جدید SATA ویژگی differential-signal-amplified-system که قابلیت فیلترسازی نویز از سیگنال است، نیز وجود دارد و می‌تواند با ولتاژ پایین‌تر نیز عمل کند. هارد SATA از قابلیت مدیریت سرعت کم یعنی 600مگابیت بر ثانیه و RPM5400-7200  و نیز توان عملیاتی 6گیکابیت بر ثانیه ، در زمانی که حجم اطلاعات انتقالی بالاست، برخوردار است و به این ویژگی‌ها، قیمت پایین‌تر آن را نیز اضافه کنید.

 

 

مشخصات هارد سرور

 

تقسیم‌بندی انواع هاردسرور بر اساس تکنولوژی(خرید سرور اچ پی)

هاردسرورها را براساس تکنولوژی می‌توانیم در 3 دسته زیر تعریف کنیم:

 • HDD (Hard Disk Drive): HDDها از قطعات متحرکی برخوردارند از جمله پلاتر و هد در بازار با نام هارد نامیده می‌شوند و قادرند اطلاعات را روی خود ذخیره کنند. هاردهای 10k‌ و 15k که هاردهای سرور محسوب می‌شوند، از نظر سرعت با هم تفاوت دارند . برای بیان سرعت چرخش دیسک از پارامتر RPM (دور در دقیقه) استفاده می‌شود. مقدار RPM معمولاً 1500،10000،7200 و 5400 است. بین زمان تأخیر چرخش دیسک و زمان دسترسی با RPM نسبت معکوس وجود دارد. یعنی کاهش زمان دسترسی و نیز زمان تأخیر چرخش دیسک، نتیجه RPM بالاتر است که خود این موضوع کارایی بالاتر و در نتیجه افزایش قیمت آن را به دنبال خواهد داشت.
 • مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور
 • SSD(Solid State Drive): درایو حالت جامد فاقد قطعه متحرک است در نتیجه read/write بدون هد انجام می‌شود و همین موضوع موجب می‌شود که سرعت آن افزایش پیدا کند و از طول عمر بالاتری برخوردار باشند. ذخیره دیتا در SSD روی حافظه فلش صورت می‌گیرد . SSDها در مقایسه با SATA از قیمت بالاتری حدود 2 تا 4 برابر برخوردارند، ضمن آن‌که با ظرفیت GB120 تا TB2 عرضه شده‌اند.
 • NVMe(Non-Volatile Memory Express) : این هارد بعد از نصب روی اسلات PCIe مادربورد، سرعت بالایی تا 32گیگابیت در ثانیه، و نیز پهنای باند و توان عملیاتی تا 9.3 گیگابیت بر ثانیه را می تواند ارائه دهد. NVMe در حقیقت یک نوع SSD است و در بازی‌های و نیز اصلاح ویدئو با رزولوشن بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مشخصات هارد سرور

 

 

تقسیم‌بندی انواع هاردسرور بر اساس اندازه

 

برای بیان اندازه درایو از عنوان فرم فکتور استفاده می‌شود. هاردها در ابعاد 5.2اینچ که SFF نامیده می‌شوند و 5.3 اینچ با نام LFF عرضه شده‌اند.  با هارد 5.3 اینچی که اندازه معمول هارد محسوب می‌شود، برای ذخیره دیتا ظرفیت مناسبی در دسترستان خواهد بود که می‌تواند برای سروری که با حجم زیاد دیتا سر و کار دارد ایده‌آل باشد. این هارد ظرفیت بالا را با هزینه‌ای مقرون به‌ضرفه برای ذخیره هر گیگ دیتا ارائه می‌دهد و برق بیش‌تری مصرف می‌کند.

هاردهای SSD که در بازار موجود هستند عموماً در ابعاد SFF ارائه شده‌‌اند و برای جایگذاری در سرور به مبدل 5.3 اینچی نیاز دارید. این هاردها از سرعت بالاتری برخوردارند اما ظرفیت کم‌تر و قیمت بالاتر آن نیز از جمله مواردی است که می‌بایست در خرید هارد 5.2 اینچی به آن توجه شود.

مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور

 

 

مشخصات هارد سرور

 

تقسیم‌بندی انواع هاردسرور بر اساس برند

در میان کمپانی‌های تولیدکننده تجهیزات کامپیوتر و شبکه، فقط 3 شرکت به عنوان تولیدکننده اصلی هارد در جهان مطرح هستند و مابقی برندها می‌بایست هاردهای خود را برطبق تکنولوژی‌هایی که در نظر دارند به این 3 تولیدکننده سفارش دهند. هاردی که مربوط به یک برند خاص باشد از ویژگی‌های زیر برخوردار است:

 • وجود یک فریمور مخصوص باعث می‌شود بین سخت‌افزارهای آن برند و هارد همان برند سازگاری وجود داشته باشد.
 • هارد مخصوص برند برای این‌که مشکلات مخفی آن کاهش یابد، مورد آزمایش‌های بسیار سخت و تست کنترل کیفیت قرار گرفته است به عنوان مثال مدت زمانی که یک هارد HP تحت آزمایش‌های سخت قرار می‌گیرد 35.3 میلیون ساعت است.
 • برای هارد مخصوص برند خدمات پس از فروش و گارانتی ارائه می‌شود. به عنوان مثال برای تجهیزات برند HPE در مناطق بسیاری خدمات بازگشت و بازیافت محصول ارائه می‌شود.به این‌ترتیب وقتی از یک محصول HP استفاده می‌کنید می‌توانید بعد از این‌که عمر مفید تجهیز مورداستفاده شما به پایان رسید، محصولات را وارد چرخه بازیافت و بازیابی کنید.

باتوجه به این‌که تجهیزات HP کاملاً تست و ارزیابی می‌شوند می‌توانید از آن‌ها در محیط‌های سروری با خاطری آسوده استفاده کنید. امکان شخصی‌سازی تجهیزات HP به کمک ابزارها، کارشناسان فنی و نیز امکان دسترسی به اطلاعات به صورت آنلاین وجود دارد.

مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور

بررسی هاردهای سرور HP 

 

 

مشخصات هارد سرور

مشخصات هارد سرور

 

محصولاتی که کمپانی اچ‌پی برای ذخیره‌سازی و استوریج تولید و عرضه کرده است در 3 دسته زیر جای می‌گیرند:

 • HDD
 • SDD
 • HP Controler
 • HBA

در ادامه این مطلب، به بررسی انواع هاردهای سرور HP خواهیم پرداخت.

هاردهای HP (HDD:HPE Hard Disk Drive)

برای محیط‌های کاری مختلف با حجم‌های گوناگون، هاردهای HP می‌توانند بالاترین کارایی را در کنار یکپارچگی داده با تأمین امنیت ارائه دهند ضمن آنکه به‌ازای هرگیگابایت هزینه کمتری نیز تحمیل می‌کنند. هاردها به لحاظ ظاهری در دو نوع SFF 5.2 اینچی و LFF 5.3 اینچی دسته‌بندی می‌شوند و دارای دو نوع پورت (SAS 12G) و (SATA 6G) هستند. براساس میزان کاری که در محیط کسب‌وکار انجام می‌گیرد هاردسرورها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • هاردهای مناسب حجم کاری (performance optimized) Enterprise

این نوع از هاردها که به صورت SAS 15K و SAS 10K به بازار معرفی شده‌اند، برای برنامه‌های کاربردی mission-critical و با عملیات ورودی و خروجی فشرده و زیاد، بالاترین میزان کارایی و قابلیت اطمینان را ارائه می‌دهند.

 • هاردهای مناسب حجم کاری (capacity optimized) Midline:

این نوع از هاردها  که به صورت SAS/SATA 7.2K در بازار وجود دارند، برای برنامه‌های کاربردی                   business-critical و با عملیات ورودی و خروجی فشرده و زیاد، با فراهم آوردن بالاترین میزان کارایی و قابلیت اطمینان، کاربرد دارند.

 • هاردهای مناسب حجم کاری Entry:

این نوع از هاردها برای برنامه‌های کاربردی غیر بحرانی (non-critical) با فراهم آوردن بالاترین میزان ظرفیت در مقابل کمترین هزینه به ازای هر گیگ، کاربرد دارند.

مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور

پورت‌ها در SAS از نوع Serial Bus و در SATA  به صورت موازی هستند. وجوه تمایز این دو نوع پورت و رابط، به نوع اتصال و سرعت انتقال مربوط می‌شود. پورت‌های موازی SATA به دلیل انتقال اطلاعات به صورت موازی در دستگاه‌های مختلف در شبکه ، نیاز به پهنای باند بیشتری دارد حال آنکه پهنای باند در SAS کاملاً منحصر به یک دستگاه است، که این امر باعث می‌شود سرعت انتقال افزایش یابد. قابلیت Hot-Plug، تکنولوژی است که امکان از کار انداختن قطعات سرور را در حین کار سرور، فراهم می‌سازد. این فناوری موجب سهولت انتقال داده در هاردسرورها می‌شود و در هنگام بروز مشکل در هارد، بدون ایجاد مشکل برای سرور، می‌توان هارد را جدا کرد و یا هارد درایو دیگری به سرور افزود. 35.3 میلیون ساعت، مدت زمانی است که هر هارددرایو HP زیر آزمایش‌های سخت و برنامه‌های تعیین کیفیت بوده است.

 

 

 هارد سرور

 

 • شتیبانی از کد تصحیح خطا (Error Correcting Code : ECC) : قابلیت عیب‌یابی، در حقیقت مهم‌ترین ویژگی هاردسرور محسوب می شود. به کمک این ویژگی امکان تشخیص خطاهای عمومی وجود دارد . لازم به ذکر است ویژگی HPE Digitally Signed Firmware به منظور ممانعت از دسترسی های غیرمجاز در تمام هاردسرورهای HP وجود دارد. این ویژگی سبب می‌شود که پس از اطمینان از تأمین فریم‌ور درایو از یک منبع معتبر، از هرگونه تهدیدی در امان باشد.

برای راهنمایی و خرید انواع هاردسرورهای HP که در سرورهای نسل 9 مورداستفاده قرار می‌گیرد، می‌توانید با متخصصان ما در ساپراصنعت تماس بگیرید. هاردسرورهای HP با گارانتی یک و سه ساله شرکت ساپراصنعت، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

مشخصات انواع هارد سرور

هارد ا‌چ‌پی K10-GB12 TB 8.1
‌پارت‌نامبر سرعت rpm10000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
872481-B21 ظرفیت TB 8.1 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد ا‌چ‌پی K10-GB12 TB 2.1
‌پارت‌نامبر سرعت rpm10000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
872481-B21 ظرفیت TB 2.1 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد اچ‌پی K15-GB12 GB 900
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
870759-B21 ظرفیت GB 900 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد اچ‌پی K10-GB12 GB 900
‌پارت‌نامبر سرعت rpm10000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
785069-B21 ظرفیت GB 900 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد اچ‌پی K15-GB12 GB 600
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
870757-B21 ظرفیت GB 600 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد اچ‌پی K10-GB12 GB 600
‌پارت‌نامبر سرعت rpm10000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
872477-B21 ظرفیت GB 600 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد اچ‌پی K15-GB12 GB 600
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
788387-B21 ظرفیت GB 600 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد اچ‌پی K10-GB12 GB 600
‌پارت‌نامبر سرعت rpm10000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
781516-B21 ظرفیت GB 600 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد اچ‌پی K15-GB12 GB 450
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
759210-B21 ظرفیت GB 450 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد اچ‌پی K15-GB12 GB 300
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
870753-B21 ظرفیت GB 300 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال
هارد اچ‌پی K10-GB12 GB 300
‌پارت‌نامبر سرعت rpm10000 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
872475-B21 ظرفیت GB 300 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3سال

SAS Hot Plug SFF (2.5-inch) Midline (MDL) Drives

هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 2
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
765466-B21 ظرفیت TB 2 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 1
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
765464-B21 ظرفیت TB 1 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1سال

 12G SAS Hot Plug LFF (3.5-inch) Enterprise (ENT) Drives

هارد ا‌چ‌پی K15-GB12 GB 600
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
765464-B21 ظرفیت GB 600 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال
هارد ا‌چ‌پی K15-GB12 GB 450
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
737394-B21 ظرفیت GB 450 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال
هارد ا‌چ‌پی K15-GB12 GB 300
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
737261-B21 ظرفیت GB 300 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال

SAS Hot Plug SFF (2.5-inch) Midline (MDL) Drives

هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB2
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
765466-B21 ظرفیت TB 2 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 1
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
765464-B21 ظرفیت TB 1 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال

12G SAS Hot Plug LFF (3.5-inch) Enterprise (ENT) Drives

هارد ا‌چ‌پی K15 –GB12 GB600
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
765424-B21 ظرفیت GB 600 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال
 
هارد ا‌چ‌پی K15-GB12 GB 450
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
737394-B21 ظرفیت GB 450 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال
هارد ا‌چ‌پی K15-GB12 GB 450
‌پارت‌نامبر سرعت rpm15000 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
737261-B21 ظرفیت GB 300 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال

12G SAS Hot Plug LFF (3.5-inch) SC Midline Hard Drives -1yr Warranty

هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 10
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
857644-B21 ظرفیت TB 10 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 8
‌پارت‌نامبر سرعت rpm 7200 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
861590-B21 ظرفیت TB 8 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 6
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
846514-B21 ظرفیت TB 6 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 4
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
872487-B21 ظرفیت TB 4 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 3
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
846528-B21 ظرفیت TB 3 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 2
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
872485-B21 ظرفیت TB 2 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 1
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
846524-B21 ظرفیت TB 1 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB12 TB 4
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.3 نوع HDD
872487-B21 ظرفیت TB 4 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 1 سال


SATA Hot Plug SFF (2.5-inch) Midline (MDL) Drives

هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB6 TB 2
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
765455-B21 ظرفیت TB 2 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB6 TB 1
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
765453-B21 ظرفیت TB 1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB6 TB 10
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
857648-B21 ظرفیت TB 10 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB6 TB 8
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
861594-B21 ظرفیت TB 8 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB6 TB 6
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
846510-B21 ظرفیت TB 6 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB6 TB 4
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
872491-B21 ظرفیت TB 4 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB6 TB 3
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
861693-B21 ظرفیت TB 3 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB6 TB 1
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
861691-B21 ظرفیت TB 1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 1 سال
هارد ا‌چ‌پی K2.7-GB6 GB 500
‌پارت‌نامبر سرعت rpm7200 اندازه Inch 5.2 نوع HDD
658071-B21 ظرفیت GB 500 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 1 سال

انواع هاردسرورهای SSD تولیدی کمپانی HP:
12G SAS Mixed Use Hot Plug SFF (2.5-inch) Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872386-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB12- TB 4.3 ظرفیت TB 4.3 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872382-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB12- TB 6.1 ظرفیت TB 6.1 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872374-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 400 ظرفیت GB 400 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال

 
12G SAS Hot Plug RI-3 SFF (2.5-inch) SC Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 816576-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB12- TB 4.3 ظرفیت TB 4.3 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872392-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB12- TB 92.1 ظرفیت TB 92.1 سرعت انتقال GB SAS 12 گارانتی 3 سال

6G SATA Hot Plug SFF Value Endurance (2.5-inch) Enterprise Value M1 Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 764927-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 480 ظرفیت GB 480 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 76492-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 480 ظرفیت GB 480 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال

 
6G SATA Hot Plug SFF (2.5-inch) SC Read Intensive Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 868830-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- TB 84.3 ظرفیت TB 84.3 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 868826-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- TB 92.1 ظرفیت TB 92.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 869386-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- TB 6.1 ظرفیت TB 6.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 869384-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 960 ظرفیت GB 960 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804599-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 800 ظرفیت GB 800 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 869378-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 480 ظرفیت GB 480 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 868814-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 240 ظرفیت GB 240 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 869374-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 150 ظرفیت GB 150 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال

 
6G SATA Hot Plug SFF (2.5-inch) SC Write Intensive Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872363-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- TB 6.1 ظرفیت TB 6.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804677-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- TB 2.1 ظرفیت TB 2.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872359-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 800 ظرفیت GB 800 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872355-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 400 ظرفیت GB 400 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804639-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 200 ظرفیت GB 200 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال

 
6G SATA Hot Plug SFF (2.5-inch) SC Mixed Use Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872352-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- TB 92.1 ظرفیت TB 92.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804631-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- TB 6.1 ظرفیت TB 6.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872348-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 960 ظرفیت GB 960 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804625-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 800 ظرفیت GB 800 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872344-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 480 ظرفیت GB 480 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804613-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
GB6- GB 200 ظرفیت GB 200 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال

 
6G SATA Hot Plug LFF (3.5-inch) SC Read Intensive Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 869388-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- TB 6.1 ظرفیت TB 6.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804602-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 800 ظرفیت GB 800 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 869380-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 480 ظرفیت GB 480 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804580-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 240 ظرفیت GB 240 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804584-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 120 ظرفیت GB 120 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال

 
6G SATA Hot Plug LFF (3.5-inch) SC Write Intensive Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872365-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- TB 6.1 ظرفیت TB 6.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804680-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- TB 2.1 ظرفیت TB 2.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872361-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 800 ظرفیت GB 800 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872357-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 400 ظرفیت GB 400 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804642-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 200 ظرفیت GB 200 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال

 
6G SATA Hot Plug LFF (3.5-inch) SC Mixed Use Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804634-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- TB 6.1 ظرفیت TB 6.1 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872350-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 960 ظرفیت GB 960 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804628-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 800 ظرفیت GB 800 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 872346-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 480 ظرفیت GB 480 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 804616-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB6- GB 200 ظرفیت GB 200 سرعت انتقال GB SATA 6 گارانتی 3 سال

HPE NVMe PCIe Read Intensive SFF (2.5-inch) Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 764908-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4TB 2 ظرفیت TB 2 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 875591-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4TB 92.1 ظرفیت TB 92.1 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 764906-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4TB 2.1 ظرفیت TB 2.1 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 875589-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4GB 960 ظرفیت GB 960 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 875587-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4TB 480 ظرفیت GB 480 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 764904-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4GB 400 ظرفیت GB 400 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال

 
HPE NVMe PCIe Mixed Use SFF (2.5-inch) Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 765044-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4TB 2 ظرفیت TB 2 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 875597-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4TB 6.1 ظرفیت TB 6.1 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 875595-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4GB 800 ظرفیت GB 800 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 875593-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4GB 400 ظرفیت GB 400 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال

 
HPE NVMe PCIe Write Intensive SFF (2.5-inch) Solid State Drives

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 764894-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4TB 2 ظرفیت TB 2 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 764892-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4TB 6.1 ظرفیت TB 6.1 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 736939-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4GB 800 ظرفیت GB 800 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 736936-B21 اندازه Inch 5.2 نوع SSD
NVMe x4GB 400 ظرفیت GB 400 سرعت انتقال NVMe x4 گارانتی 3 سال

 
M.2 SDD

هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 835568-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB 6- GB 340 ظرفیت GB 340 سرعت انتقال GB SATA6 گارانتی 3 سال
هارد اچ‌پی پارت‌نامبر 777894-B21 اندازه Inch 5.3 نوع SSD
GB 6- GB 120 ظرفیت GB 120 سرعت انتقال GB SATA6 گارانتی 3 سال

 

مشخصات هاردهای HPE HDD:

 • برخورداری از مشخصات استاندارد : در پروسه کنترل کیفیت و آزمایش‌های سختی که روی آن صورت می‌گیرد، حداکثر کارایی و قابلیت اطمینان را ارائه دهد.
 • پشتیبانی از امنیت اطلاعات: وجود ویژگی HPE Digitally Signed Firmware در هاردسرورهای اچ‌پی مانع از دسترسی غیرمجاز به اطلاعات می‌شود. این ویژگی که به اختصار HPE DS نامیده می‌شود می‌تواند خاطر شما را از نظر اینکه فریمور درایو از منبع معتبری تأمین شده است آسوده سازد و به این‌ترتیب امنیت و اطمینان بالایی را فراهم کند. با استفاده همزمان از Controllers HPE Smart Array در کنار HPE Smart Array Secure SR Encryption می‌توانید ضمن محافظت پیشرفته از دیتای خود، آن‌ها را رمزگذاری نمایید. استفاده از راهکاررمزگذاری که مبتنی بر کنترلر است تنها در سرورهای HP مورد استفاده قرار می‌گیرد که منطبق با مقررات HIPPA و Sarbanes-Oxley است.
 • هشدار دادن پیش از وقوع خرابی: پیش‌بینی خرابی‌های هارد درایوهای HPE پیش از آن‌که به وقوع بپیوندد توسط SMART صورت می‌گیرد. این پیش‌بینی به کمک ارتباط بین کنترلر Smart Array و نیز Systems Insight Manager امکان‌پذیر می‌شود. بنابراین در صورت بروز احتمالی خطا،این کنترلر یا manager و یا هارددرایو هوشمند به کاربر اطلاع خواهد داد تا بتوان پیش از از دست‌رفتن هارد، آن را تعویض کرد.
 • Smart Carrier: smart carrier ها باعث شده‌اند که در هاردهای HP در زمانی که یک شرایط بحرانی ایجاد می‌شود با کاربر به منظور انتقال اطلاعات یک اتصالی برقرار باشد. برای این‌که کاربر بداند سیستمش در حال حاضر در چه وضعیتی قرار دارد، LEDهایی که وضعیت سیستم را نشان می‌دهند، به او کمک می‌کنند ضمن آن‌که زمانی که چراغ Activity Ring در حال چرخیدن است، کاربر می‌تواند اطمینان حاصل کند که عمل نوشتن داده در حال انجام شدن است.

امکان فعال‌سازی LED که در پشت دستگیره هارد قرار گرفته است و به رنگ آبی است، از راه دور نیز وجود دارد . این کار به منظور تشخیص درایو مورنظر صورت می‌‌گیرد. اگر در کمه Eject چراغ do-not-remove به رنگ آبی در بیاید، به معنای آن است که برای جلوگیری از Data Loss، کاربر می‌بایست از خارج کردن درایو خودداری کند.

بررسی HPE SSD :

SSD (Solid State Drive) یعنی دیسک‌سخت حالت جامد است. باتوجه به افزایش روزافزون حجم اطلاعات، برنامه ‌ها ناچارند سرعت خواندن و نوشتن روی داده‌ها را به بالاترین میزان برسانند. بر همین اساس SSD‌های تولیدی کمپانی HP با داشتن ویژگی‌هایی همانند طول عمر بالا، زمان تأخیر اندک و نیز ارائه کارایی چشم‌گیر و منحصر به فرد، سرعت دسترسی به دیتا را افزایش می‌دهند و در عین حال باعث صرفه‌جویی در مصرف برق هم می‌شوند. SSDها در مقایسه با HDD‌ها به لحاظ قیمت و حجم‌های کمتر از یک ترابایت، کاملاً کارایی بالای خود را آشکار می‌کنند.مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور-مشخصات هارد سرور

با توجه به این‌که SSD‌ها به دلیل برتری در Random Read and Write IOPS در برنامه‌های Random Data بسیار مناسبند ، بنابراین برای محیط‌های کاری Enterprise، HPE SSD بهترین انتخاب است. HDD دارای توان عملیاتی بالاتری نسبت به SSD است. اما مجموعه ویژگی‌های مثبت SSD، باعث به‌وجود آمدن برتری‌هایی شده است که جایگزین HDD در اپلیکیشن‌هایی شود که تا پیش از معرفی SSD از HDD بهره می‌گرفتند که کارایی را افزایش دهند.  SSD به صورت SFF 5.2 اینچی (Small Form Factor) و LFF 5.3 اینچی (Large Form Factor) وجود دارد که در سرورهای HPE Proliant کاربردی همه‌منظوره دارند. HPE SSD ها به کمک فریمور HP، کارایی بهتر، wear leveling و over-provisioning‌ را ارائه می‌دهند.

ویژگی‌های مهم HPE SSD از این قرار است:

 • ارائه بالاترین کارایی با کمترین زمان تأخیر
 • کاهش زمان بوت سیستم
 • لود و اجرای بدون توفق برنامه‌های مختلف
 • قابلیت پشتیبانی از پورت‌ ورودی /خروجی DDR4
 • کپی فایل‌های گوناگون با سرعت بالا
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی و نیز ایجاد گرمای کمتر
 • مقاوم در برابر ضربه و درنتیجه مناسب محیط‌های کاری غیر عادی
 • ارائه بالاترین قابلیت اطمینان و درنتیجه پایداری اطلاعات
 • قابلیت پشتیبانی از رید (RAID)
 • سهولت در جایگزینی هاردهای HDD Hot Plog بدون ایجاد تغییر و یا نیاز به کدنویسی

در کنار مزایای گفته‌شده برای هاردهای SSD، باید بدانید که این هاردها معایبی هم دارند که از آن جمله به قیمت بالاتر آن نسبت به HDD می‌توان اشاره کرد. که امروزه با وجود امکانات سرویس‌های ابری و نیز امکان ذخیره‌سازی به صورت آنلاین این مشکل تا حدود زیادی رفع شده است. امکان ترکیب این دو نوع هارد در صورت ضرورت وجود دارد. 

در ارتباط با HPE SSD‌نیز همانند HDD براساس محیط‌های کاری سه دسته کلی وجود دارد:

 • Read Intensive: مناسب Boot/Swap، Web Server و Read Caching
 • Mixed Use: مناسب برنامه‌های کاربردی با I/O بالا که نیازمند خواندن و نوشتن هستند.
 • Write Intensive: مناسب Business Intellingent ، بیگ دیتا و نیز محاسبات تراکنش آنلاین (OLTP)

حجم کاری تعیین می‌کند که تعداد نوشتن‌های درایو در روز (DWPD) چه میزان است. DWPD‌ نشان‌دهنده حداکثر تعداد Write در هر روز در طی 5 سال است. بدیهی است با بالاتر رفتن این عدد، تحمل‌پذیری SSD نیز بیش‌تر می‌شود

 

 

مشخصات هارد سرور

 

SSD های Read Intensive به لحاظ قیمت، در پایین‌ترین رده قرار می‌گیرند و دارای تحمل‌پذیری کمتر از یک است. SSD های Write Intensive دارای تحمل‌پذیری بزرگتر از ده و بالاترین میزان کارایی Read هستند. و در این میان SSD‌های Mixed Use را داریم که مناسب محیط‌های کاری است که خواهان  کارایی متوازن در Write و Read هستند و در نیتجه تحمل‌پذیری بین ۱ و ۱۰ دارند.

مواردی که می‌بایست به‌منظور انتخاب درست هارد سرور SSD موردتوجه قرار بگیرد، از این قرار است:

 • آگاهی از سرعت‌های حقیقی read/write هاردهای SSD
 • آشنایی با NAND (سلول‌های چندگانه ذخیره اطلاعات):

دو نوع هارد SSD  وجود دارد که یکی از آن‌ها دارای سلول‌های ذخیره‌سازی اطلاعات به صورت چندلایه است و MLC نامیده می‌شود و امکان ذخیره‌سازی اطلاعات بیش‌تری در آن وجود دارد و البته به نسبت گران‌قیمت‌تر است. این هارد دارای ظرفیت بیش‌تری است و دیگری هارد با سلول‌های ذخیره‌سازی اطلاعات تک‌لایه‌ای است که به آن SLC‌گفته می‌شود که علاوه بر بهره‌مندی از سرعت بیش‌تر، مقاومت بیش‌تری در دمای غیراستاندارد نیز دارند.

 • پشتیبانی از کد تصحیح خطا (Error Correcting Code : ECC) : قابلیت عیب‌یابی، در حقیقت مهم‌ترین ویژگی هاردسرور محسوب می شود. به کمک این ویژگی امکان تشخیص خطاهای عمومی وجود دارد . لازم به ذکر است ویژگی HPE Digitally Signed Firmware به منظور ممانعت از دسترسی های غیرمجاز در تمام هاردسرورهای HP وجود دارد. این ویژگی سبب می‌شود که پس از اطمینان از تأمین فریمور درایو از یک منبع معتبر، از هرگونه تهدیدی در امان باشد.

خرید هارد سرور اچ‌پی

برای این‌که هاردسرور متناسب با نیاز خود را پیدا کنید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • چه میزان بودجه در اختیار دارید؟ با بودجه کم در صورتی که سرور شما در ابعاد کوچکی باشد و کسب و کارتان به گونه‌ای است سرعت بالایی نیاز ندارید و هم‌چنین تعداد هاردی که برای سرور خود در نظر دارید، کم است، استفاده از هارد SATA که ریدبندی شده باشد، برایتان مقرون به صرفه خواهد بود.
 • کسب و کار شما تا چه اندازه بزرگ است؟ اگر تجارت شما در سطح متوسط است و سرورها نقش دیتابیس را ایفا می‌کنند و بدیهی است تعداد هاردی که نیاز دارید زیاد است، به شما پیشنهاد می‌کنیم استفاده از درایو SAS را در برنامه خود بگنجانید.
 • از سرور خود چه عملکردی را انتظار دارید؟ زمانی که سرور می‌بایست عملکردی در سطح بالا ارائه دهد و قادر باشد اطلاعات را بالاترین سطح امنیت و سرعت در خود ذخیره کند به عنوان مثال وقتی تراکنش‌های مالی زیاد و وسیع دارید، هاردهای SAS در سطح سازمانی می تواند بهترین گزینه باشد که در سرور با عملکرد و پردازش داده بالا برای استفاده تعداد زیادی کاربر، قرار بگیرند.

توجه داشته باشید که امکان استفاده از هاردهای SATA و SAS به طور ترکیبی نیز وجود دارد. درایوهای SSD انتخابی شما می‌توانند از نوع SATA‌باشند.

کارشناسان فنی ما در ساپراصنعت آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به سؤالات شما هستند و می‌توانید برای خرید هاردهای سرور HP متناسب با نیاز کسب و کار خود روی کمک ما حساب کنید. 

 هارد سرور چیست ؟

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
در صورتی که نیاز به مشاوره دارید از طریق زیر اقدام نمایید. همکاران ما در کمترین زمان با شما تماس حاصل می‌کنند.

مطالب مرتبط

Cloud-computing
مقالات
mona hashemi

فناوری ابری

مفهوم تکنولوژی ابری و رایانش ابری پیشرفت روزافزون تکنولوژی، باعث شده است که فضای ابری به عنوان جایگزینی برای فضای سنتی به خصوص در دهه

ادامه مطلب »