شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

تأمین و راهبری تجهیزات امنیتی F5- Fortinet و تجهیزات ذخیره سازی HPE

021-76871880
سبد خرید ( 0 مورد)

هارد سرور ssd

هارد سرور ssd

هارد سرور ssd


 

آشنایی با هارد‌سرور SSD

 
هاردهای Solid State Disk که به اختصار به نام هاردهای SSD شناخته می‌شوند یکی از ابزارهای ذخیره‌سازی محسوب می‌شوند که درواقع از نیمه‌رساناهای جامد ساخته شده است. از آن‌جایی که در حافظه‌های فلش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، هاردهای SSD گاهی حافظه فلش یا EPP Rom نیز نامیده می‌شوند.
 هارددیسک‌های حالت جامد (حافظه SSD) حافظه‌هایی هستند که هیچ قطعه متحرکی در ساختار آن‌ها وجود ندارد و در ساخت آن‌ها، حافظه‌های مبتنی بر فلش یا SD Ram به کار برده می‌شود و خواندن و نوشتن اطلاعات به کمک آدرس‌دهی الکترونیکی روی هارد صورت می‌گیرد. و همین موضوع باعث می‌شود که سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بسیار افزایش یابد و در نتیجه استفاده از آن در سرورها به عنوان هاردسرور، بالارفتن چشم‌گیر عملکرد سرور را به دنبال دارد. هاردسرور SSD انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کنند و نسبت به هاردهای مکانیکی با طول عمر 2.4 میلیون ساعت، عمرطولانی‌تری حدود 3.6 میلیون ساعت دارند.  
در بیان مشخصات هاردهای SSD چند آیتم تعیین کننده وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • ظرفیت حافظه
 • سرعت انتقال داده
 • نوع رابط : SAS یا SATA
 • زمان جست‌وجو : منظور از زمان جست‌وجو در هاردسرور، زمانی است که هاردسرور و یا قسمتی از اطلاعات روی آن مکان‌یابی و ذخیره می‌شود. واحد رایج برای بیان این زمان میلی‌ثانیه است که هرچه کمتر باشد، نشان از بهتر بودن آن هارد SSD‌دارد. زمان‌جست‌وجو از زمان کپی، دانلود و یا نوشتن اطلاعات روی هارد متفاوت است. زیرا زمان جست‌وجو بیانگر تکمیل شدن فرایند ذخیره‌سازی روی هارددرایو است که اغلب هم به صورت میانگین بیان می‌کنند. در هارددرایوهای مکانیکی این زمان حدود 4 تا 9 میلی‌ثانیه است.و این در حالی است که هاردهای SSD افزایش 2 تا 20 برابری سرعت را فراهم می‌کنند اگرچه هم‌چنان در قیاس با رم با سرعتی بین 5 تا 10 نانوثانیه، همچنان هاردهای SSD کند محسوب می‌شوند.
 • فرم‌فکتور : که یا در ابعاد 5 اینچی یعنی فرم Small Form Factor (SFF) و یا در ابعاد 3.5 اینچی که همان فرم Large Form Factor (LFF) است، عرضه شده‌اند.
 • وزن و ابعاد
 • نوع محفظه : اینترنال یا اکسترنال – منظور از هاردسرور داخلی (Internal) این است که داخل شاسی سرور و یا سن‌استوریج نصب می‌شود.
 • نوع حافظه
 • پارت‌نامبر

 
هارد سرور ssd-هارد سرور ssdهارد سرور ssdهارد سرور ssd-هارد سرور ssd-هارد سرور ssd-هارد سرور ssd
 

انواع هاردسرور SSD

هاردهای SSD شامل دو نوع مختلف می‌شوند:

 • هارد SSD با سلول‌های ذخیره‌سازی اطلاعات چندلایه‌ای (Multi Level Cell:MLC)
 • هارد SSD با سلول‌های ذخیره‌سازی اطلاعات تک‌لایه‌ای (Single Level Cell :SLC)

وجه تمایز اصلی این دو نوع حجم اطلاعاتی است که می‌توان در آن‌ها ذخیره کرد. در نوع MLC امکان ذخیره‌ حجم بیش‌تری از اطلاعات فراهم می‌شود و البته بدیهی است که هزینه‌ای که بابت آن پرداخت می‌کنید نیز بیش‌تر است.
وجه تمایز دیگر آن‌ها ارائه ظرفیت بالاتر توسط هارد‌درایوهای MLC و سرعت بیش‌تر توسط هارد‌درایوهای SLC است.
 

انواع هاردسرور SSD

انواع هاردسرور SSD

معرفی قابلیت کد تصحیح خطا (Error –Correcting Code)

قابلیت عیب‌یابی که به اختصار ECC نامیده می‌شود یکی از ویژگی‌های شاخص هارد SSD است. و مفهوم آن این است که هاردسرور SSD می‌تواند ایرادات عمومی را شناسایی کند و آن‌ها را رفع نماید و در نتیجه دیگر خبری از فایل‌های خراب نخواهد بود.
 

هارد سرور ssd

هارد سرور ssd

آشنایی با هاردسرور SSD‌اچ‌پی

در دنیا چند تولیدکننده معروف هاردسرور وجود دارد که یکی از مطرح‌ترین تولیدکنندگان هاردهای سرور، کمپانی معروف و محبوب HP است. هاردسرور HP از قابلیت ذخیره تمام اطلاعات موجود روی سرور مانند سیستم عامل، فایل‌ها، اپلیکیشن‌ها و … برخوردارند و یکی از تجهیزات سرور محسوب می‌شوند. هاردهای SSD اچ‌پی با سرعت انتقال داده و ظرفیت‌های گوناگون در پارت‌نامبرهای مختلف عرضه شده‌اند، لازم به ذکر است که نسل‌های مختلف هاردهای SSD با مدل‌های مشخصی از سرورهای اچ‌پی سازگاری دارند.
از آن‌جایی که امروز با رشد روزافزون حجم اطلاعات روبه‌رو هستیم، برنامه‌ها برای ارائه بهترین عملکرد می‌بایست بالاترین میزان سرعت خواندن و نوشتن را ارائه دهند. از این‌رو کمپانی HP، هاردهای SSD خود را با ویژگی‌هایی مانند برخورداری از طول عمر بالا، زمان تأخیر اندک و نیز ارائه کارایی چشم‌گیر و منحصر به فرد عرضه می‌کند و به‌این ترتیب استفاده از هاردهای سرور SSD اچ‌پی موجب افزایش سرعت دسترسی به داده می‌شود در ضمن  به کارگیری آن، صرفه‌جویی در مصرف برق را در پی خواهد داشت.
هاردسرور SSD اچ‌پی (HPE SSD) از ویژگی‌های زیر برخوردار است:
هارد سرور ssd-هارد سرور ssdهارد سرور ssdهارد سرور ssd-هارد سرور ssd-هارد سرور ssd-هارد سرور ssd

 • بالاترین میزان کارایی را همراه با کمترین زمان تأخیر ارائه می‌دهد.
 • زمان بوت سیستم را کاهش می‌دهد.
 • قادر به لود و اجرای برنامه‌های مختلف است بدون این‌که لحظه‌ای توقف داشته باشد.
 • از پورت‌ ورودی /خروجی DDR4 پشتیبانی می‌کند.
 • قادر است فایل‌های گوناگون را با سرعت بالا کپی کند.
 • استفاده از آن موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و نیز کاهش گرمای ایجاد‌شده می‌شود.
 • در برابر ضربه مقاوم است و بر همین اساس برای استفاده در محیط‌های کاری غیر عادی، کاربرد دارد.
 • از قابلیت اطمینان بالا و درنتیجه پایداری اطلاعات بالا برخوردار است.
 • دارای قابلیت پشتیبانی از رید (RAID) است. به‌منظور دست‌یابی به بازدهی و امنیت بیش‌تر، هاردها از قطعه‌ای به نام Raid Controller برای مدیریت و کنترل عمل RAID استفاده می‌کنند.
 • سهولت در جایگزینی هاردهای HDD Hot Plog بدون ایجاد تغییر و یا نیاز به کدنویسی

هاردهای SSD اچ‌پی (HPE SSD) از تمامی ویژگی‌های مهمی که در مراکز داده لازم دارید، برخوردار است از جمله این ویژگی‌های کلیدی می‌توان شناسایی کامل خطاها، جلوگیری از از دست‌دادن ناگهانی منبع تغذیه و نیز پشتیبانی از HPE SmartSSD Wear Gauge است. این برنامه به شما کمک می‌کند که میزان دیتای در حال خواندن / نوشتن را مشاهده کنید و از طول عمر هارددرایو خود آگاه شوید.
 

هارد سرور ssd-هارد سرور ssdهارد سرور ssdهارد سرور ssd-هارد سرور ssd-هارد سرور ssd-هارد سرور ssd
هاردهای SSD قابلیت سازگاری با تجهیزاتی مانند HPE Blade System، HPE Synergy، HPE Proliant را دارند.تمامی هاردهای سرور HP از HPE Digitally Signed Firmware برخوردارند. این تکنولوژی مانع از دسترسی غیرمجاز به دیتای شما می‌شود و ابتدا از اعتبار فریمور هارد کسب اطمینان می‌کند تا خطری آن را تهدید نکند.
در کنار مزایایی که برای هاردهای SSD  گفته شد،  ذکر این نکته ضروری است که این هاردها معایبی هم دارند که از آن جمله به قیمت بالاتر آن نسبت به HDD می‌توان اشاره کرد، که امروزه وجود امکانات سرویس‌های ابری و نیز امکان ذخیره‌سازی به صورت آنلاین تا حدود زیادی این مشکل را مرتفع ساخته است. یکی از اصلی‌ترین مشکل استفاده از هاردهای SSD، ایجاد انطباق بین سیستم جاری و دیسک سخت جدید با ظرفیت بسیار کمتر است. کاربران معمولاً عادت دارند از دیسک‌های سخت سنتی با گنجایش 500 گیگ تا 2 ترابایت استفاده کنند و در نتیجه کاهش آن به حداقل 120 تا 240 گیگابایت که ظرفیت معمول هاردهای SSD اقتصادی است، بسیار دشوار می‌شود.  در نتیجه این کاهش تقاضا محتمل است اما با این حال امکان طی این روند به سادگی فراهم می‌شود و چنانچه ضرورت داشته باشد ترکیب این دو نوع هارد (هاردهای SSD و HDD) امکان‌پذیر است و می‌توانید از یک دیسک سخت سنتی به عنوان درایو ثانویه و فضای اضافی موجود در آن استفاده کنید.

قیمت هاردسرور SSD اچ‌پی (HP SSD)

قیمت‌های هاردسرور SSD با توجه به ظرفیت آن‌ها و سرعتی که در انتقال داده ارائه می‌دهند متفاوت است. اما به طور کلی هزینه‌ای که بابت خرید هاردسرورهای نوع SSD پرداخت می‌کنید، بسیار بالاتر از هاردسرورهای HDD است و این در حالی است که HDD از ظرفیت بالاتری برخوردار است.
برای آشنایی با چگونگی جاسازی هاردسرورها در سرور اچ‌پی و یا آگاهی از هاردسرور موردنیاز برای کسب و کار خود، سرعتی که برای انتقال داده در بستر شبکه به آن نیاز دارید، ظرفیت حافظه لازم و دریافت مشاوره و راهنمایی‌های لازم و هم‌چنین استعلام قیمت هاردسرور SSD می‌توانید از کارشناسان فنی ساپراصنعت کمک بگیرید.
سعی کمپانی اچ‌پی(HP) بر این است که از تولید کیت‌های جعلی و تقلبی جلوگیری کند، اما در این میان مشتریان نیز باید برای خرید از نمایندگی مجاز فروش و پس از اطمینان از اصل بودن محصول ، اقدام کنند. ما می دانیم که خریداران قطعات HP ، نیاز به دو نوع ضمانت دارند: ضمانت بهترین قیمت و نیز ضمانت اصل بودن محصول. با درنظر گرفتن این موارد، شرکت ساپراصنعت آماده ارائه مشاوره توسط متخصصین و مشاوران خبره است تا انواع تجهیزات جانبی سرورهای HP را با توجه به نیاز و بودجه مشتری ، با گارانتی در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
در صورتی که نیاز به مشاوره دارید از طریق زیر اقدام نمایید. همکاران ما در کمترین زمان با شما تماس حاصل می‌کنند.

مطالب مرتبط

Cloud-computing
مقالات
mona hashemi

فناوری ابری

مفهوم تکنولوژی ابری و رایانش ابری پیشرفت روزافزون تکنولوژی، باعث شده است که فضای ابری به عنوان جایگزینی برای فضای سنتی به خصوص در دهه

ادامه مطلب »