شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

تأمین و راهبری تجهیزات امنیتی F5- Fortinet و تجهیزات ذخیره سازی HPE

021-76871880
سبد خرید ( 0 مورد)

سرورهای BL

سرورهای BL

سرورهاى Blade سرورهایى هستند که ازنظر فضا و مصرف انرژى بهینه سازى شده‌اند تا فضاى کمترى را اشغال کرده و انرژى پــایین‌‌تری را مصــرف کننــد. بــه طــور کلــى ســرورهــای Rackmount  فضا و کابل شبکه و برق کمترى را مصــرف مى‌کنند.

در کیس یا محفظهBlade ،چندین Blade سرور را مى‌توان نصب کرد.

معماری این سرورهــا به این صــورت است که چنــدیــن ســرور را درون یک محفظــه قـرار می‌دهد.

این سرور در دیتاسنتر به منظور کاهش فضا و بهبود مدیریت سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر دو نمونه ایستاده یا سوار شده روی Rack توسط خود محفظه، تأمین برق می‌شوند و هرکدام از‌Blade ها، پردازنده، حافظه و در صورت نیاز هارددیسک مخصوص به خود را دارند. علاوه بر این موارد، تأمین نیروی برق می تواند اختیاری باشد. 

Blade سرور

رک هاى فعلى تا 42 واحد 48 در 4/45 سانتى مترى را پشتیبانى مى‌کنند.

در حال حاضر با معمارى سرورهاى Blade مى توان تا 128 سرور را درون یک رک قرار داد. سرورهای Blade معمولاً سیستم مدیریتی خود را فراهم می‌کنند و ممکن است که شامل شبکه یا سوئیچ‌های ذخیره‌سازی باشند. در یک اقدام مهم سرورهای Blade دارای دیسک‌های ذخیره‌سازی خارجی بوده و خود‌Blade ها بدون دیسک هستند.

این رویکرد منجر به افزایش بهره وری می‌شود؛ به عنوان مثال برنامه‌ها به قطعات سخت‌افزاری مشخص و به نمونه‌ای از سیستم عامل‌ها وابسته نیستند. کامپیوترهای جدید برای استفاده از سرورهای Bladeبه موارد زیر احتیاج دارند:

  • وسایل ورودی – خروجی برای خواندن داده‌ها و تحویل نتایج نهایی
  • پردازنده برای ایجاد تغییرات روی داده‌ها (پردازش داده‌ها)
  • حافظه برای ذخیره سازی نتایج

کامپیوترها همراه با کار‌کردن و مصرف برق برای تولید نیرو، گرما ایجاد می کنند؛ همچنین به سایر قطعات مانند ابزارهای ذخیره سازی، اتصالات شبکه، صفحه کلید، ماوس و غیره نیازمند هستند . اما در سیستم‌های Blade بسیاری از این موارد حذف شده و به وسیله ساختار Blade تأمین می‌شوند. سیستم Blade راحت‌تر شده است؛ بنابراین ساختن و تولید آن به صورت تئوری ارزان‌تر و ساده‌تر می‌گردد. معمارى کامپیوترهای Blade یک یا چند گذرگاه شبکه را فراهم می کند که Blade به آنها متصل می‌شود؛ همچنین می‌توانند پورت‌ها را در یک مکان معرفی نمایند یا آنها را در پورت‌های کمتری متراکم سازند که باعث کاهش یافتن هزینه‌ها می‌گردد.

کامپیوترها برای برقراری ارتباط با یکدیگر نیاز به شبکه و سخت افزارهایى دارند که با اصول مهندسى طراحى مى‌شوند؛ همچنین برای ایجاد شبکه‌ها با سرعت بالا نیاز به مدارات مجتمع و رسانه‌های گران‌قیمت است در حالی که ممکن است تا بعضی از کامپیوترها از تمام  پهنای باند لازم استفاده نکنند.