شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

تأمین و راهبری تجهیزات امنیتی F5- Fortinet و تجهیزات ذخیره سازی HPE

021-76871880
سبد خرید ( 0 مورد)

MODULE

جهت دیدن محصولات بروی عکس ها کلیک نماید

 

  

 
 

1-ماژل SFP چیست ؟


 

SFP مخفف کلمه های Small Form-Factor Pluggable است. با استفاده از این ماژول شما قطعا سرعت بهتری در مقایسه با سایر ارتباطات کابلی در شبکه خود تجربه خواهید کرد. اسم دیگری که SFP را به آن می شناسند Mini GBIC است که در واقع یک نوع Transceiver قدیمی است، SFP و GBIC تنهای تفاوت مهمی که با هم دارند اندازه آنهاست وگرنه تقریبا سرعت و کیفیت یکسانی را به کاربران ارائه می دهند.
امروزه تجهیزات زیادی با عنوان ماژول SFP یا Transceiver به بازار ارائه می شوند تا بتوانند سیگنال را تقویت کنند. Transceiver همانطور که از نامش هم پیداست به دستگاهی گفته می شود که برای Transmit کردن و Receive کردن سیگنال مورد استفاده قرار می گیرد. ، شما در تجهیزات وایرلس هم چنین دستگاهی را ممکن است داشته باشید ، تلفن های همراه ، رادیوهای دو طرفه و بسیاری دیگر از تجهیزات امروزی به این دستگاه در مکانیزم کاری خود برای تقویت سیگنال ها نیاز دارند.

 

2-ماژول SFP+


SFP Transceiver ها امروزه بیشترین استفاده را در شبکه های زیرساخت و انتقال داده دارند ، این ماژول ها می توانند در لینک های دستگاه هایی مثل روتر و سوییچ در شبکه ها مورد استفاده قرار بگیرند.
اهمیت موضوع در انتخاب SFP در نحوه شناسایی و نوع استفاده در شبکه خود می باشد.
برای انتخاب نوع SFP ماژول در تجهیزات باید به این موارد زیر توجه کنیم :
1نوع ارتباط فیبر نوری
2پهنای باند
3نوع اتصال فیبر نوری
به طور کلی این موارد اهمیت زیادی در انتخاب نوع ماژول SFP در تجهیزات شبکه ای دارند .

1.نوع ارتباط فیبر نوری

بصورت کلی طبقه بندی فیبرهای نوری به دو دسته انجام می شود.
فیبرهای نوری Multimode
فیبرهای نوری Single Mode
مهمترین تفاوت بین فیبرهای نوری Multimode و Single Mode ، اندازه ظرفیت و هسته مورد استفاده در آنها است. هسته مورد استفاده در فیبرهای نوری Single Mode اندازه ای برابر 5 میکرومتر دارد و این در حالی است که هسته مورد استفاده در فیبرهای نوری Multimode اندازه ای برابر 50 میکرومتر یا حتی بیشتر دارد.
با توجه به اینکه فیبرهای نوری Multimode از قطر بیشتری برخوردار هستند، می توانند پالس ها یا سیگنال های بیشتری را با پهنای باند بیشتر منتقل کنند. بنابراین برای بدست آوردن سرعت بیشتر ، بهتر است از فیبرهای نوری Multimode به جای Single Mode استفاده گردد.
به طور کلی هنگامی که قصد ارسال اطلاعات در فاصله کمتر از 2 کیلومتر باشد، فیبر Multimode مورد استفاده قرار می گیرد.
فیبر تک حالته دارای قابلیت انتقال داده ها تا 100 کیلومتر است از فیبرهای Single Mode بیشتر در تجهیزات زیرساخت مخابراتی استفاده می‌شود، استفاده از Multimode ها بیشتر در شبکه های داخلی رواج دارد.
 

3-ماژول

X2

ماژول شبکه سیسکو مدل X2-10GB-LR برای مسافن های طولانی طراحی شده و تا 10 کیلومتر را پشتیبانی می کند و در بازار تجهیزات شبکه با وزن 90 گرم و در ابعاد 91x35x12 میلیمتر به فروش می رسد. این ماژول شبکه با سرعت بالای 10 گیگابایت قادر به انتقال داده ها می باشد. ماژول شبکه سیسکو از کانکتورهای SC/PC بهره می برد. این محصول قابل استفاده برای کابل های SMF می باشد و در واقع این کابل ها همان کابل فیبر نوری سینگل مود می باشد که دارای هسته ی بسیار باریکی هستند. طول موجی که نور لیزر در این کابل را انتقال می دهد 1310 نانومتر می باشد. ماژول شبکه Cisco مدل X2-10GB-LR در دمای عملیاتی 0 تا 70 درجه سانتیگراد به خوبی می تواند کار کند و دارای مصرف برق 4 وات و ولتاژ 3.3 ولت می باشد.
مشخصات فنی ماژول شبکه سیسکو X2-10GB-LR :
 • طول موج : 1310 نانومتر
 • نوع فیبر : SMF
 • اندازه هسته : 62.5 میکرون
 • پهنای باند : 500 مگاهرتز
 • ابعاد : 91x35x12 میلیمتر
 • وزن : 90 گرم
 • فرم فاکتور : X2
 • فاصله تحت پوشش : 10 کیلومتر
 • نرخ ارسال ماژول : 10 گیگابایت
 • ولتاژ : 3.3 ولت
 • مصرف برق : 4 وات
 • اتصال دهنده : SC / PC دوگانه
 • دمای عملیاتی : 0 تا 70 درجه سانتیگراد
 • رابط :
 • SC Duplex

 
 

4-ماژول

XENPAK

Packet Tracer  یک محیط شبیه سازی برای کسانی است که قصد طراحی شبکه، توپو لوژی، پیکربندی، بررسی مشکلات و … را دارند . کاربران میتوانند براحتی ابزارهای مورد نظر خود را در محیط شبیه سازی وارد نموده و توپولوژی مورد نظر خود را ایجاد کنند . آنگاه پس از پیکربندی شبکه ایجاد شده، میتوانند به بررسی، تحلیل و رفع مشکلات آن بپردازند.
این نرم افزار شبیه ساز برای سیستم های مبتنی بر سیسکو برای آموزش دوره های سیسکو از قبیل CCNA است که با محیطی بسیار مناسب و قابلیت هایی در خور توجه میتواند شما را در استفاده و تست این سیستم ها با این شبیه ساز به راحتی کمک کند. این برنامه محصول شرکت Cisco است و جزئی از برنامه اموزشی این شرکت در آکادمی آن میباشد.
انواع تکنولوژی ها و توپولوژی هایی که توسط این نرم افزار پشتیبانی می شود به این شرح هستند :
 • اتصالات : Consol ، Cross ، Straight ، سریال ، فیبر ، بی سیم و مودم
 • سوئیچ ها، مشتمل بر مشخصه های پورت ها، پایگاه داده VLAN ،  VLANs و Trunking
 • روترها، مشتمل بر ACLs ، VLSM ، NAT و PAT و DHCP
 • مسیریابی، مشتمل بر  RIP 2 ، مسیرهای پیش فرض و استاتیک و  load balancing
 • ابرها ، پل ها ، هاب ها ، access point ها، تکرار کننده ها ، رایانه های شخصی، سرور ها و چاپگرها
 • مشاهده جداول مسیریابی و سوئیچینگ و ایجاد پل ، داده های OSI و وضعیت لینک
 • Ping ، Ping
 • توسعه یافته و قابلیت  traceroute
 • مدل سازی لایه های ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴
 • حالت Challenge برای هدایت بسته ها توسط دانشجویان بر اساس الگوریتم های ابزارها
 • Activity Wizard ، برای تمرین طراحی، پیکربندی و رفع مشکلات در فعالیت ها

 
 

5-ماژول

XFP

 

با توجه به اینکه همه روزه صنعت و تکنولوژی رو به رشد است ، شما نیز به عنوان یک کارشناس فناوری اطلاعات از این مقوله جدا نیستید و بایستی تا جای ممکن در خصوص تجهیزات و ماژول های جدیدی که برای استفاده در شبکه و زیرساخت ارتباطی شما به بازار ارائه می شوند آشنایی داشته باشید تا در مواقع لازم نیاز خود را برطرف کنید.
امروزه تجهیزات زیادی با عنوان Transceiver به بازار ارائه می شوند تا بتوانند سیگنال شما را تقویت کنند. Transceiver همانطور که از نامش هم پیداست به دستگاهی گفته می شود که برای Transmit کردن و Receive کردن سیگنال مورد استفاده قرار می گیرد. ، شما در تجهیزات وایرلس هم چنین دستگاهی را ممکن است داشته باشید ، تلفن های همراه ، رادیوهای دو طرفه و بسیاری دیگر از تجهیزات امروزی به این دستگاه در مکانیزم کاری خود برای تقویت سیگنال ها نیاز دارند.
بنابراین ما امروزه اگر می خواهیم داده ای را انتقال دهیم بایستی از Transceiver ها استفاده کنیم. امروزه بهترین رسانه ای که برای انتقال سیگنال ها مورد استفاده قرار می گیرد فیبر نوری است که با استفاده از نور سیگنال را منتقل می کند. سرعت نور طبیعتا بسیار بسیار بیشتر از سرعت برق و تجهیزات وایرلسی است که بصورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرند ، البته توجه کنید که در اصطلاح فنی ما به سیگنال در تجهیزات وایرلس امواج و در فیبر نوری پالس نوری می گوییم. معروفترین ماژول هایی که امروزه در تجهیزات زیرساخت ارتباطی برای فیبر نوری به عنوان Transceiver مورد استفاده قرار می گیرد ماژول های XFP و SFP هستند.
با استفاده از این ماژول ها شما می توانید کیفیتی مطلوبی از ارتباطات شبکه و زیرساخت خود را تجربه کنید ، علاوه بر این استفاده از این ماژول ها مقرون به صرفه نیز هست.