شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

تأمین و راهبری تجهیزات امنیتی F5- Fortinet و تجهیزات ذخیره سازی HPE

021-76871880
سبد خرید ( 0 مورد)

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

 

شبکه کردن دو لپ تاپ !!!!!!

یکی از راه‌های انتقال فایل بین لپ‌تاپ و کامپیوترها، شبکه کردن آن‌هاست. ایجاد شبکه بین دو لپ‌تاپ می‌تواند هم به شکل بی‌سیم و هم از طریق کابل صورت بگیرد.

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

شبکه‌کردن دو لپ‌تاپ از طریق کابل

انتقال اطلاعات در این شیوه، از طریق کابل اترنت یا کابل LAN‌ انجام می‌شود. برای شروع فرایند شبکه‌کردن دو لپ‌تاپ از طریق کابل می‌بایست از وجود پورت شبکه روی هر دو لپ‌تاپ، کابل شبکه و نیز نصب درایورهای لازم اطمینان حاصل نمایید.

در گام اول کابل را به پورت شبکه هر دو دستگاه متصل کنید و البته پیش از آن مطمئن شوید که کابل، سالم است.

در این مطلب شبکه‌کردن دو لپ‌تاپ با ویندوز 10 انجام می‌شود. در ویندوز 10 لازم است هر دو لپ‌تاپ دارای یک workgroup  واحد باشند. انجام این کار با ورود به This PC و با کلیک راست کردن و انتخاب گزینه Properties‌ آغاز می‌شود. در پنجره باز شده روی change setting‌کلیک کنید و روی گزینه change در تب Computer name کلیک کنید. می‌توانید در قسمت workgroup یک نام به دلخواه وارد کنید. مجدد یادآوری می‌کنیم که می‌بایست هر دو لپ‌تاپ دارای workgroup یکسان باشند.

طبق تصاویر زیر گام به گام پیش بروید.

 

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

نام یکسان به workgroup‌ اختصاص دهید.

 

 

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

شبکه‌کردن دو لپ‌تاپ از طریق کابل

اکنون می‌بایست تنظیمات مربوط به IP‌ دو لپ‌تاپ را انجام دهید.

از مسیر زیر عمل کنید.

Control Panel >All Control Panel Items > Network and Sharing Center

در پنجره بازشده روی گزینه Wifi‌کلیک نمایید.

 

 

در پنجره باز شده Properties‌ را انتخاب کنید.

سپس با انتخاب گزینه Internet Protocol Ver4 روی Properties کلیک کنید.

حال در هر لپ‌تاپ تنظیمات IP را انجام دهید توجه داشته باشید که می‌بایست IPهای هر لپ‌تاپ منحصر به فرد باشد و با کلیک روی OK‌همه مراحل را تأیید کنید.

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ-آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ -آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

نکات مربوط به شبکه کردن دو لپ‌تاپ در ویندوز 7

در صورتی که سیستم‌عامل لپ‌تاپ ویندوز 7 باشد ابتدا می بایست تنظیمات مربوط به فایروال را برای ایجاد ارتباط انجام دهید. برای انجام این کار در قسمت Run‌ ویندوز، عبارت Firewall.cpl‌را تایپ نمایید.  پنجره‌ای مقابل شما باز می‌شود که می‌بایست از منوی سمت چپ گزینه Allow a program or feature through Windows Firewall‌را انتخاب کنید. اگر بازهم در زمان تبادل اطلاعات متوجه شدید که فایروال اجازه برقراری ارتباط را نمی‌دهد از گزینه Turn Windows Firewall on or off برای خاموش کردن فایروال به طور کامل استفاده کنید.

با تایپ عبارت ncpa.cpl در قسمت RUN، می‌توانید برای تغییر IP دو لپ‌تاپ اقدام کنید. توجه داشته باشید که در پنجره باز شده کارت شبکه‌ای را انتخاب کنید که کابل به آن متصل است که به طور معمول با نام Local Area Connection مشخص می‌شود. روی آن کلیک راست کنید و گزینه Properties‌را انتخاب نمایید. سایر مراحل مانند ویندوز 10 است.

فرایند شبکه‌کردن دو لپ‌تاپ به صورت وایرلس

در صورتی که امکان استفاده از کابل برای برقراری شبکه بین دو لپ‌تاپ وجود نداشته باشد و در کل به دلایلی مانند فاصله زیاد، عدم دسترسی به کابل شبکه و یا اینکه دستگاه فاقد پورت شبکه باشد، ناچار باشید از شیوه بی‌سیم برای برقراری شبکه استفاده نمایید که امروزه استفاده از آن به دلایل گفته شده بسیار رواج دارد.

در این حالت نیز می‌بایست هر دو لپ‌تاپ دارای workgroup‌یکسان باشند. با راست کلیک کردن روی This PC و نیز انتخاب گزینه Properties و سپس گزینه Change Setting در پنجره‌ای که باز می‌شود روی گزینه Change کلیک کنید و سپس نام دلخواهی برای workgroup مشخص نمایید. پس از این مرحله می بایست لپ‌تاپ را ریستارت کنید. 

در این مرحله برای هر دولپ‌تاپ تنظیمات مربوط به تخصیص IP  منحصر به فرد را انجام دهید.  این مرحله یک تفاوت با مرحله مشابه خود در شبکه کردن دو لپ‌تاپ از طریق کابل دارد و آن هم این است که IP تعیین شده الزاماً باید روی Connection وایرلس قرار داشته باشد.

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ-آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ -آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

 

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ-آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ -آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

در قسمتی که می‌خواهید IP اختصاص دهید انتخاب گزینه Use The Following IP Address به شما امکان وارد کردن IP را به صورت دستی می‌دهد. توجه داشته باشید که IP‌  سیستم سرور را به صورت تصویر وارد کنید و در دیگر سیستم‌هایی که می‌خواهید به شبکه اضافه نمایید یک واحد به IP آن اضافه کنید و در قسمت Default Gateway آی‌پی سیستم سرور را وارد کنید.

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ-آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ -آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

به‌این‌ترتیب لپ‌تاپ‌ها شبکه می‌شوند. اگر قصد دارید بازی آنلاین انجام دهید در قسمت Find server بازی IP سیستم سرور را می‌توانید مشاهده کنید و پس از برقراری اتصال بازی کنید.

اگر هدفتان از ایجاد شبکه انتقال فایل بوده، لازم است یک پوشه جدید ایجاد کنید و از تب Sharing گزینه Share‌را انتخاب نمایید. در این قسمت کاربرانی که می‌خواهید به آن‌ها مجوز دسترسی بدهید را انتخاب کنید و با انتخاب گزینه Read/Write میزان دسترسی را مشخص کنید.

برای دسترسی به فایل‌هایی که به اشتراک گذاشته شده از This PC  وارد شوید و روی گزینه Network کلیک کنید و سپس تبادل اطلاعات با کامپیوترهای موجود را انجام دهید.

آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ-آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ -آموزش شبکه کردن دو لپ تاپ

نکته مهم در شبکه‌کردن دو لپ‌تاپ

توجه داشته باشید که فایروال و آنتی‌ویروس‌ها به صورت پیش‌فرض مانع از دسترسی به فایل‌های به اشتراک گذاشته شده می‌شوند. پس چنانچه به مشکلی در حین تبادل اطلاعات و فایل‌ها برخوردید به صورت دستی فایروال و آنتی‌ویروس را غیرفعال نمایید.

مرحله پایانی شبکه‌کردن لپ‌تاپ صدور اجازه دسترسی به فایل‌ها است که می‌بایست در تکمیل مراحل شبکه‌کردن انجام دهید. 

 

شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت پیشرو در زمینه شبکه های کامپیوتری و زیرساخت شبکه دیتاسنتر.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
در صورتی که نیاز به مشاوره دارید از طریق زیر اقدام نمایید. همکاران ما در کمترین زمان با شما تماس حاصل می‌کنند.

مطالب مرتبط

Cloud-computing
مقالات
mona hashemi

فناوری ابری

مفهوم تکنولوژی ابری و رایانش ابری پیشرفت روزافزون تکنولوژی، باعث شده است که فضای ابری به عنوان جایگزینی برای فضای سنتی به خصوص در دهه

ادامه مطلب »