شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

شرکت فنی مهندسی ساپرا صنعت

تأمین و راهبری تجهیزات امنیتی F5- Fortinet و تجهیزات ذخیره سازی HPE

021-76871880
سبد خرید ( 0 مورد)

چگونه هارد سرور اچ‌پی بخریم؟

هارد سرور اچ پی - HP HDD SSD

هارد سرور اچ پی – HP HDD SSD

هارد سرور اچ پی - HP HDD SSD

مهم‌ترین قطعه پردازشی و ذخیره سازی داده در سرورهای اچ پی به ترتیب اولویت عبارتند از پردازنده، رم سرور و هارد‌ سرور.

هارد های سرور انواع مختلفی دارند ولی به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

  • درایو سخت (Hard Disk Drive)
  • درایو حالت جامد (Solid State Drive)

این دو گروه از نظر ساختار با هم تفاوت های اساسی دارند. برای انتخاب هارد سرور مناسب به چگونگی اتصال آنها، گنجایش ذخیره سازی، نرخ انتقال و موارد دیگر توجه داشته باشید.

قیمت هارد سرور اچ پی

در تعیین قیمت یک هارد فاکتورهای مختلفی از جمله نام برند، ظرفیت و نوع آن اثرگذار است. اما به طور کلی هزینه‌ ای که بابت خرید هارد سرورهای نوع SSD پرداخت می کنید، بسیار بالاتر از هارد سرور های HDD است و این در حالی است که HDD از ظرفیت بالاتری برخوردار است.

هارد سرور اچ پیهارد سرور اچ پی

سرور هایی که در سال‌ های اخیر توسط کمپانی HPE معرفی شده اند، همگی از ویژگی Hot-Plug برخوردارند. این ویژگی امکان برقراری اتصال بدون قطعی و خاموشی را فراهم می‌کند. برای نصب هارد ها داخل سرور، آنها در یک محفظه که کیج (Cage) نام دارد، قرار می‌گیرند.

تقسیم بندی هارد سرور HP از نظر اندازه

هارد ها‌ی سرور در دو سایز 5.2 اینچی (SFF: Small Form Factor) و 5.3اینچی (LFF: Large Form Factor)  عرضه شده‌اند.

بدیهی است که هاردهای نوع LFF به دلیل ابعاد بزرگ‌تر، در کیج‌های متفاوتی نگهداری می‌شوند. به‌منظور کنترل و مدیریت RAID، هاردسرورها RAID Controller را به کار می‌برند تا بازدهی و امنیت بالاتری در سرورها ایجاد شود.

برای این‌که بدانید چگونه هاردها را در سرور جا‌سازی کنید و یا اینکه برای کسب و کار شما چه هاردسروری لازم است و به چه ممیزا ظرفیت نیاز دارید می‌توانید از کارشناسان فنی ساپراصنعت کمک بگیرید.

آشنایی با هارد سرور hp

هارد سرور اچ پی در مقایسه با هارد های کامپیوترها بسیار قویتر هستند. به این هارد ها به اصطلاح هارد های تجاری (Enterprise) نیز گفته می‌ شود که علاوه بر سرور در استوریج‌ ها با ظرفیت بالا نیز به کار برده می‌شوند.

منظور ما از هاردسرور، هاردی است که قادر است بی وقفه به خواندن و نوشتن اطلاعات بپردازد و در مقایسه با نوع معمولی، از کارایی بیش‌تری برخوردار است. هاردهای سرور به این‌‌دلیل که تقویت شده‌اند، می‌توانند بازدهی بالاتری فراهم سازند.

معرفی درگاه‌های اتصال هارد سرور اچ پی

 SAS:  این درگاه که به منظور اتصال هارد مورد استفاده قرار می‌گیرد از سرعت و قابلیت اطمینان بالایی برخوردار است و بهترین انتخاب برای دسترسی سریع به اطلاعات در سیستم عامل محسوب می‌گردد. سرعت این هارددرایوها عبارتند از: K10 و K15 که به منظور دسترسی در سرور و استوریج با سرعت بالا، راهکار مفیدی به شمار می‌‌روند.

هارد سرور اچ پیهارد سرور اچ پی

 SATA: از قیمت مقرون به صرفه‌ای برخوردارند و در عین حال ظرفیت بالاتری دارند. از نظر اندازه نیز، در مقایسه با SAS، معمولاً در ابعاد بزرگ‌تری تولید می‌شوند.

PCIe: استفاده از این درگاه در سرورهای اچ پی در مقایسه با SAS‌و SATA، چندان رایج نیست. هرچند از آن‌جایی که در انتقال داده‌ها، از سرعت بالایی برخوردار است به تدریج در حال بازکردن جای خود در میان کاربران است.

سرعت هارد سرور HP

سرعتی که برای هارد سرور اچ پی مطرح می شود از سوی سازندگان هارد ها به صورت تخمینی بیان می شود و چندان دقیق نیست. مواردی مانند SAS Expender، نوع کنترلر و نوع RAID که به کار رفته روی میزان سرعت انتقال دیتا، اثر می‌گذارند. اما به طور تقریبی سرعت‌ های هارد های سرور به شرح زیر است:

3G : 1200MB/s

6G : 2400MB/s

12G : 4800MB/s

اما هنگامی که از اعدادی ماند K10 و K15 سخن به میان می‌آید، منظور سرعت دور چرخش هاردهای دیسکی است. K10بیانگر چرخش 10 هزار دور در دقیقه و K15 چرخش 15 هزار در دقیقه است. واحد اندازه‌گیری آن rpm است و بالاتر بودن آن، نشان‌‌دهنده‌ی سرعت بالای دسترسی به اطلاعات در هاردهای سرور است.

هارد سرور اچ پیهارد سرور اچ پیهارد سرور اچ پی

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
در صورتی که نیاز به مشاوره دارید از طریق زیر اقدام نمایید. همکاران ما در کمترین زمان با شما تماس حاصل می‌کنند.

مطالب مرتبط

Cloud-computing
مقالات
mona hashemi

فناوری ابری

مفهوم تکنولوژی ابری و رایانش ابری پیشرفت روزافزون تکنولوژی، باعث شده است که فضای ابری به عنوان جایگزینی برای فضای سنتی به خصوص در دهه

ادامه مطلب »